Jak jsem fotil MotoGP 2020 v Brně

Skvělá atmosféra, tribuny narvané fanoušky z celého světa, paddock a tzv. stadion plný lidí… Ne, nic takového. Bohužel. Letošní Velká cena se kvůli pandemii koronaviru konala bez diváků a – až na některé výjimky – i bez médií. Jako oficiální fotograf Automotodromu Brno jsem dostal od pořadatelské společnosti MotoGP Dorna výjimku (foto akreditaci) a mohl jsem se celé parády jako jediný fotograf z České republiky zúčastnit. Dále se mohly akreditovat vybrané světové agentury AP, EPA, AFP a Reuters a pak už jen fotografové týmů z MotoGP, tzv. permanentní fotografové, kteří jezdí na všechny závody po světě (nebo alespoň jejich část). Mezi nimi jsou také Češi, ale převážně se jedná zahraniční profesionály. Běžně jsou na MotoGP stovky novinářů/fotografů.

Neděle týden před závodem:

Letos musel každý, kdo se MotoGP zúčastnil, podstoupit test na Covid-19 – s negativním výsledkem. Přímo na místě před hlavní bránou tuto službu zajištovalo odběrné místo Eurofins spolupracující s MotoGP. Povoleny byly i testy z jiných laboratoří, podmínky ale byly stejné pro všechny – mít platný test 4 dny do prvního vstupu na okruh.

Výsledky byly k dispozici do dvou dnů v aplikaci MotoGP Med pro mobilní telefony, společně se základními informacemi o vyšetření a také QR kód, kterým jste se prokazovali u vstupu na okruh.

Další povinností bylo nošení roušky, a to po celou dobu. Lidé v blízkém kontaktu s jezdci a někteří zdravotníci museli mít také ochranný štít nebo například gumové rukavice.

Středa:

Fotit jsem začal již ve středu, ostatně jako každý rok, a to na tiskové konferenci v centru Brna v budově Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Čtvrtek:

Čtvrteční program běžně nabízí pre-event s jezdci MotoGP. V minulých ročnících to byla třeba jízda na JetSurfech nebo exhibice zápasu na zimním stadionu Komety Brno. Letos byl o poznání skromnější. Skládal se z autogramiády bývalého jezdce MotoGP Karla Abraháma na Moravském náměstí v Brně, kde byla vystavena i jeho motorka spolu dalšími, historickými. Pak se přesunul program hned vedle do univerzitního kina Scala. Zde se konala beseda s pozvanými hosty, kterými byli:

• Karel Abraham, dlouholetý závodník MotoGP

• Peter Baláž, motocyklová legenda Československa

• Ivana Ulmanová, statutární ředitelka Automotodromu Brno

• Martin Straka, okruhový hlasatel, fotograf a televizní komentátor motoristických závodů

Přístup do areálu, povolení, atd.:

Každý rok bývají v okolí Masarykova okruhu na příjezdových cestách kontroly. Vpouštějí se pouze auta s platným štítkem MotoGP nalepeným na čelní sklo, který je určený k vjezdu a parkování a platný po celou dobu trvání akce. Druhů označení je několik, a to podle parkovacího místa.

Ubytování:

Přímo vedle okruhu stojí nový krásný hotel Grid, který je během MotoGP beznadějně zaplněn. Ubytováni jsou zde hlavně zástupci firem, které jsou spojené s MotoGP nebo VIP hosté. Jako zaměstnanec okruhu jsem měl tu možnost spát přímo uvnitř okruhu v budově hospodářské správy, která se nachází hned za první zatáčkou na vnitřní straně. Kdybych nemusel fotit, mohl bych se dívat na trať přímo z okna 🙂

Ubytování přímo na místě má skvělé výhody, a to jak z hlediska „pohotovosti“ – jste přímo na místě, takže nemusíte zdlouhavě dojíždět. Naopak se můžete plně věnovat úpravám fotek, nebo se jen tak toulat po paddocku. Toho jsem také hned první den využil a v noci, ve tři hodiny ráno, jsem procházel nočním paddockem a fotil zaparkované kamiony týmů, trať i pohled ze střechy.

Pátek / Tréninky:

V pátek ráno se již začíná v 9 hodin fotit tzv. warm up, tedy volné zahřívací jízdy Moto3, MotoGP a Moto2, po poledni pak volné tréninky. Konec je cca kolem 16 hodin odpoledne. Čtvrtek a pátek je nejlepší příležitost také potkat jezdce v paddocku mezi boxem a kamionem po skončení jízd. Letos – tím, že tam bylo liduprázdno – bylo možné si počkat téměř na kohokoli bez davů fanoušků, kteří zde za normálního režimu čekají za páskami.

Kde všude je možný přístup s akreditací?

Já mívám vždy kartičku, se kterou mohu – až na některá speciální místa, kam může jen Dorna All access – téméř všude. Tedy se mohu pohybovat kdekoli na trati, po obslužných cestách vedoucích souběžně s tratí na vnitřní a vnější straně, po paddocku, v přední části boxů, odkud jezdci vyjíždějí, a fotit i dění v boxech, u zdi na pitlane a také na startovním gridu před závodem i na tribunách, na střeše i tiskovky.

Doprava po okruhu:

Běžně zde jezdí shuttle busy, které zastavují na žádost i fotografům. Letos ale nebyly žádné. Fotografové z agentur, mimo mě a Dornu, tak museli chodit po svých. Pro představu – trať má délku přes 5 km a bez dopravy je nemožné stihnout všechna místa, a to včetně vyhlášení a podobně. Na skútr jsem se mohl pohybovat všude. Musel jsem mít ale, stejně jako každý rok, také speciální povolení s nálepkou na daný závod. Ke skútru byla opět povinná helma a rouška.

Sobota:

Sobotním programem jsou vždy kvalifikace, podle kterých se závodníci v neděli řadí na startovní rošt. Časově program dne je cca podobný pátku. Dění v boxech, kde se můžete dostat velmi blízko jezdcům na metr, fotí se hlavně v pátek a sobotu, v neděli v den závodu již není z bezpečnostních důvodů umožněn přístup a také se fotí hlavně závody samotné.

Neděle:

V neděli, v den závodu, probíhá klasický ranní warm-up a pak následně závody Moto3, Moto2 a královské MotoGP. Závod trvá cca do 40 minut. Začínám fotit na startovním gridu, kde není mnoho času. Obcházím jezdce, fotím na široko i detaily a pak rychle na skútru do první zatáčky během doby, kdy jezdci jedou zahřívací kolo.

Během závodu střídám mnoho zatáček, přejíždím tunelem v jedné části okruhu a také na vnější cestu. Člověk musí okruh dobře znát a vše mít naplánované na minuty, aby se pak stihl vrátit na vnitřek a být i při dojezdu do tzv. parc fermé (zóny s třemi nejlepšími jezdci), kde je očekává také tým. Fotilo se letos z důvodu odstupu ze zdi pitlane, jinak se může být za páskou.

Poté se přemísťují kousek vedle, a to na pódium na stupně vítězů. Běžně je to doslova boj o místo – kvůli množství fotografů. Po předání poháru a společné fotografii se opět jde na startovní rošt dalšího závodu. Předtím ještě musím objet rychle okruh na vnějšek a připravit si ho vedle cílové rovinky, abych pak stihl první zatáčku. Letos bylo vše umocněno velkým horkem, a to téměř po celou GP, takže únava byla znát. Na vedru přidávala hlavně rouška.

Jakou techniku používám při focení MotoGP:

Fotoaparát Nikon D5 a záložní Nikon D750, objektivy Nikon 24-70mm 2.8, Nikon 85mm 1.8G, Nikon 70-200mm 2.8 FL VR, Nikon 200-500mm 5.6 VR, Blesk Nikon SB-910

Jaký notebook a program na úpravu fotek používám:

Prozatím Lenovo 15.6″, Intel I7, 12GB RAM, SSD 480GB, Grafika Nvidia 4GB, budu dělat upgrade na Macbook Pro. Pro editaci používám balíček od Adobe a to Lightroom a Photoshop.

Na závěr:

Selfie s Petrem Boháčem – nejlepším šéfem na světě, tiskovým mluvčím Automotodromu Brno.

Prev Jak se fotí kometa C/2020 F3 (NEOWISE)
Next Foto 39. týdne

Comments are closed.